7 Aralık 2013

[Blog Tur] Ada - Tracey Garvis Graves | Yazar Tanıtımı
Kitap: Ada
Orjinal Adı: On The Island
Yazar: Tracey Garvis Graves
Yayıncı: Epsilon Yayınevi
Yayın Tarihi: Kasım 2013
Sayfa Sayısı: 389
Tür: Yetişkin, Günümüz Aşk
Goodreads | Okuoku

Puanım:


Otuzlu yaşlardaki İngilizce Öğretmeni Anna Emerson, Maldivlerdeki bir yazlıkta T.J. Callahana özel ders vermesi teklif edildiğinde bir an bile tereddüt etmeden bu yaz işini kabul eder. Kütüphanenin yerine tropik bir adada çalışmayı kim istemez ki?

Kimse onun fikrini almış olmasa da, T.J.'in şehri terk etmeye hiç niyeti yoktur. On yedi yaşında olan T.J, kanseri daha yeni alt etmiştir. Bu dertlerden kurtulduktan sonra ilk yazını ailesiyle değil, arkadaşlarıyla beraber geçirmek ister.

Anna ve T.J. Maldivler'deki yazlık eve doğru yola çıkmışken, bindikleri deniz uçağının pilotu kalp krizi geçirir ve uçak köpekbalıklarıyla dolu Hint Okyanusu'na çakılır.

Zorlukla kıyısına vardıkları ıssız adada, ilk düşünceleri hayatta kalmaktır. Su, yiyecek, ateş ve barınak bulmak için beraber çalışmak zorunda kalırlar. Günler, haftalara, aylar yıllara dönerken, kazazedeler şiddetli tropik fırtınalar, denizin içindeki tehlikeli canlılar ve T.J.'in kanserinin tekrarlama ihtimali de dâhil birçok sıkıntıyla karşılaşırlar.

Ancak en büyük tehlike adada herkesten çok uzakta, iki kişi yaşamaktır. T.J. adada bir doğum günü daha kutlarken, Anna da, yavaşça yetişkinliğe adım atan bu genç adamla yaşamanın eskisi kadar kolay olamayacağını anlamaya başlar. 

T.J. kanseri yeni atlatmış cılız ve kel bir gençtir. Kemoterapi gördüğü sıralarda derslerinden geri kalmıştır ve okulu bitirebilmek için acilen ders almalıdır. Ailesi, Anna ile T.J.'ye ders vermesi konusunda anlaşır ve ikiliyi Maldivler'deki yazlıklarında tüm yaz ders çalışmaya ikna eder. Anna'nın da evlenmeye pek niyetli olmayan sevgilisinden uzakta kalmaya ihtiyacı vardır. Bu tatilin kafasını toplamak için iyi bir yol olacağını ve kendi bütçesinin yetmeyeceği bir tatili bedavaya getireceğini düşünmektedir. T.J. ve Anna yazlığa giderken bindikleri uçak düşer. İkilimiz bir adaya yüzmeyi başarır ve böylece zorlu ada hayatları başlamış olur.

Kitapta sadece adanın zor koşulları yok tabii ki ancak eminim bunları okuduğunuzda "ıssız bir adaya düşsen" ile başlayan sorulara çok daha farklı cevaplar vermeye başlayacaksınız. Yemek, su, temizlik... tonla sorunla baş etmeleri yetmezmiş gibi bir de türlü hastalıklara yakalanıyor kahramanlarımız. Her gün ölüm tehlikesi ile karşı karşıyalar. Kitabı okurken zorlu ada şartlarının televizyon programlarında gösterildiği gibi olmadığını anlayacaksınız.

T.J. ergenlik çağından çıkıp yakışıklı bir yetişkine dönüştüğünde ise abla-kardeş ilişkilerinde çatlaklar oluşmaya başlıyor. Anna ne kadar bu ilişkiyi önlemeye çalışsa da T.J.'nin Anna'ya olan hisleri ve ikilinin sadece birbirlerine sahip oluşu aralarında tatlı bir aşkın başlamasına sebep oluyor. Bu aşk adada sorgulanmayabilir belki ama ya kurtulduklarında insanlar ne düşünür? Adadayken çok büyük zorluklar yaşadıklarını mı düşünmüştünüz? Kurtulduklarında daha büyük sorunlar onları bekliyor.

Aşık olman gerekmiyordu.
Öyleydi, ama ben aşık oldum.

Anna & T.J. | Sayfa 201

Ada, bir chick lit romanından beklemeyeceğim kadar güzel bir kitaptı. Özellikle olayların geçtiği tarihler göz önüne alındığında yazarın gerçekte yaşanmış bazı olayları romana eklemesine hayran kaldım. Arada ufak tefek fanteziler de yapmış yazar. "Keşke abartmasaydın Tracey -_-" dediğim yerler oldu. Kitap kalın ama yazarın akıcı ve merak uyandırıcı anlatımı sayesinde işiniz yoksa 1 günde bile bitirebilirsiniz. Bu türü seviyorsanız ve özellikle bu soğuk havalarda içinizi ısıtacak bu romana ihtiyaç duyuyorsanız Ada'yı kesinlikle okumanızı öneririm. Tabii yazın plaj kenarında okumak da ayrıca zevkli olacaktır ^-^

Kitabı okurken "Acaba hiç kurtulamasalar neler olur?" diye düşünmeden edemedim. Şimdi yaşlı başlı iki insanın aralarında geçecek muhtemel ilişkiden bahsetsem tüm romantizmi öldüreceğimden susuyorum. Sanırım sonları böyle olurdu ψ(`∇´)ψKitabı merak edenler için Epsilon Yayınevi'nin desteğiyle yaptığımız çekiliş Pazar gecesine kadar devam ediyor. 2 kişi bu güzel kitabı kazanma şansı bulacak! Kaçırmayın derim ;) What Happened to Elenda? blogundaki çekilişe katılmak için tık!


Yazar Tanıtımı

Tracey Garvis Graves, Iowa, Des Moines'de kocası, iki çocuğu ve hiperaktif köpeği Chloe ile beraber yaşıyor. Kendisi Ada, Uncharted ve Covet adlı romanların yazarıdır. Yazarın kendisine hiç benzemeyen bir de ikiz kardeşi var.

Yazarın ayrıca pop kültürü, aptal televizyon şovları ve yaşadığı mahalle hakkında renkli bir dille ve mizahi anlatımla yazılar yazdığı bir blogu var.

02 - 08 Aralık Tur Programı

02 Aralık mirielenda.blogspot.com  |  Çekiliş
03 Aralık sssuigenerisss.blogspot.com  |  Ön Okuma
04 Aralık kutsalyorumcu.blogspot.com  |  Kitap Kapakları
05 Aralık raflarinarasindan.blogspot.com  |  Kitap Yorumu
06 Aralık pinucciasbooks.blogspot.com  |  Alıntılar
07 Aralık thcodex.blogspot.com  |  Yazar Tanıtımı
08 Aralık segesegese.blogspot.com  |  Bunları Biliyor musunuz?


2 yorum :

  1. Şööööyle bir bakayım dedim, öyle bir spoiler yedim ki Allah Alllaahhhhh :))))) Ellerine sağlık balım :)

    YanıtlaSil
  2. Bu kitapta daha söylemediğim neler oluyor bilmiyorsun ψ(`∇´)ψ Kurtulup kurtulmamaları spoiler cidden ama demeyen kalmamış diye ben de koyverdim =P

    YanıtlaSil